WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Ellensburg
  • East Valley (Yakima)
  • Prosser
  • Toppenish
  • Grandview
  • Selah
  • Wapato
  • Ephrata
2020 2A CWAC Girls District Basketball
SHARE

2020 2A CWAC

Girls District Basketball

SunDome, Yakima
Tue, Feb 11 - Sat, Feb 22

District 5 Contact

Director: Kent Andersen
Po Box 364
Royal City, WA 99357
E-Mail:pkandersen@ifiber.com
Phone: (509) 346-1500
Fax: (509) 346-1540

District 6 Contact

Director: BJ Kuntz
216 Cascade View Court
East Wenatchee, WA 98802
E-Mail: kuntzdistrict6@gmail.com
Phone: (509) 421-0200

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

1st 2 Rounds:
Adults $7

Students w/ASB & Seniors $5

CWU & SunDome Admissions:
(Feb 15,18,19,22)

Adults $8

Students w/ASB & Seniors $6

Tournament Seeding

1CWAC #1Ellensburg
2CWAC #2East Valley (Yakima)
3CWAC #3Prosser
4CWAC #4Toppenish
5CWAC #5Grandview
6CWAC #6Selah
7CWAC #7Wapato
8CWAC #8Ephrata
Tue, Feb 11 - Sat, Feb 22
SunDome, Yakima
February 11
at Higher Seed
  
February 13
at Higher Seed
  
February 15
Central Wash. Univ.
  
February 18
Yakima SunDome
  
Feb 19 & 22
Yakima SunDome
 
#1 7 Wapato 46
6 Selah 54
            
            
  
#3 6 Selah 40
3 Prosser 59
         
     
#5 3 Prosser 48
2 East Valley (Ya 49
      
#2 8 Ephrata 36
5 Grandview 48
          
          
#10 2 East Valley (Ya 44
1 Ellensburg 66
  
#4 5 Grandview 44
4 Toppenish 59
        
     
#6 4 Toppenish 52
1 Ellensburg 71
     
           
            
         
#7 6 Selah 57
4 Toppenish 60
   
           
#9 4 Toppenish 33
3 Prosser 63
           
         
#8 5 Grandview 34
3 Prosser 41
  
            
            

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

1st & 2nd to Regionals

3rd & 4th to Glue Crossovers

First Place
Winner Game 10
Second Place
Loser Game 10
Third Place
Winner Game 9
Fourth Place
Loser Game 9
Tue, Feb 11 - Sat, Feb 22
SunDome, Yakima
February 11
at Higher Seed
  
February 13
at Higher Seed
  
February 15
Central Wash. Univ.
  
February 18
Yakima SunDome
  
Feb 19 & 22
Yakima SunDome
 
#1 7 Wapato 46
6 Selah 54
            
            
  
#3 6 Selah 40
3 Prosser 59
         
     
#5 3 Prosser 48
2 East Valley (Ya 49
      
#2 8 Ephrata 36
5 Grandview 48
          
          
#10 2 East Valley (Ya 44
1 Ellensburg 66
  
#4 5 Grandview 44
4 Toppenish 59
        
     
#6 4 Toppenish 52
1 Ellensburg 71
     
           
            
         
#7 6 Selah 57
4 Toppenish 60
   
           
#9 4 Toppenish 33
3 Prosser 63
           
         
#8 5 Grandview 34
3 Prosser 41
  
            
            
Tap game box for more game details

Team Awards

1st & 2nd to Regionals

3rd & 4th to Glue Crossovers

First Place
Winner Game 10
Second Place
Loser Game 10
Third Place
Winner Game 9
Fourth Place
Loser Game 9
 
Tuesday, February 11, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 7:00 PM
Grandview HS
Ephrata 36
@Grandview 48
Grandview to #4 Out
#1 7:00 PM
Selah HS
Wapato 46
@Selah 54
Selah to #3 Out
 
Thursday, February 13, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 7:00 PM
Prosser HS
Selah 40
@Prosser 59
Prosser to #5 Selah to #7
#4 7:00 PM
AJ Strom Gym
Grandview 44
@Toppenish 59
Toppenish to #6 Grandview to #8
 
Saturday, February 15, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 2:00 PM
Central Wash. Univ.
Prosser 48
@East Valley (Yakima) 49
East Valley (Yakima) to #10 Prosser to #8
#6 6:00 PM
Central Wash. Univ.
Toppenish 52
@Ellensburg 71
Ellensburg to #10 Toppenish to #7
 
Tuesday, February 18, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#7 7:00 PM
SunDome, Yakima
Selah 57
@Toppenish 60
Toppenish to #9 Out
#8 7:00 PM
SunDome, Yakima
Grandview 34
@Prosser 41
Prosser to #9 Out
 
Wednesday, February 19, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 7:00 PM
Court #1 (Red Court)
Toppenish 33
@Prosser 63
Third Place Fourth Place
 
Saturday, February 22, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#10 7:00 PM
Court #2 (Green Court)
East Valley (Yakima) 44
@Ellensburg 66
First Place Second Place